Ryzyka w obszarze finansowym
-
Prawidłowa kalkulacja cen sprzedaży, która przekłada się wprost na wyniki osiągane przez ENERGA-OBRÓT SA. +
Obowiązek uzyskania od Prezesa URE zatwierdzenia stawek w taryfie powoduje, iż w przypadku decyzji odmownej i zakończenia postępowania, występuje niemożność fakturowania klientów za zrealizowaną sprzedaż, a w konsekwencji brak przychodów. Może dojść również do sytuacji, iż zatwierdzone przez Prezesa URE stawki w taryfie nie będą gwarantowały opłacalności sprzedaży. Grupa prowadzi bieżący benchmark rynku, natomiast możliwości dotyczące obiektywnej oceny są ograniczone. Stosowane mierniki ryzyka to m.in. ilość zaakceptowanych ofert, wskaźniki finansowe i ekonomiczne, w tym poziom zakontraktowanej marży oraz wskaźniki rynkowe, takie jak wartość rynku, udział czy wzrost rynku.
-
Brak ciągłości lub nieprawidłowe fakturowanie sprzedaży i usług dystrybucyjnych +
Brak lub błędy w rzeczywistych danych pomiarowych w zakresie zużycia energii elektrycznej niesie za sobą ryzyko brak możliwości fakturowania przychodów, a co za tym idzie – brakiem wpływów środków pieniężnych oraz możliwymi sankcjami karno-skarbowymi. Duża liczba rozliczanych odbiorców przekłada się na wysokie prawdopodobieństwo tego ryzyka. W celu mitygacji ryzyka prowadzone są na bieżąco prace nad rozwiązaniem pozwalającym na automatyczne (częściowo ręczne) uzgodnienie różnic systemowych oraz uzupełnienie braków w zakresie danych odczytowych. W odniesieniu do ryzyka rozliczeń podatkowych planowane jest wdrożenie w pełnym zakresie Polityki zarządzania ryzykiem podatkowym, a także ścisła współpraca z doradcami podatkowymi.
-
Poziom cen produktów (energia elektryczna, prawa majątkowe, CO2) +
Obserwowane na rynku istotne wahania mogą przełożyć się na niezrealizowanie Strategii w zakresie osiągnięcia poziomu docelowego wartości mierników finansowych. W celu zabezpieczenia przed ryzykiem monitorowane jest w kształtowanie się cen na rynku, zaś realizacja transakcji planowana jest w taki sposób, aby uniknąć nałożenia się negatywnych tendencji zmian cen wszystkich produktów jednocześnie.
Podmioty wchodzące w skład Grupy Energa wstępują w różnego rodzaju umowy finansowe, które generują ryzyka finansowe i rynkowe. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
-
Ryzyko stopy procentowej +
Ryzyko zmiennej stopy procentowej wynikające z zawartych zobowiązań dłużnych dotyczy wyłącznie stóp opartych o stawkę WIBOR. W przypadku zobowiązań w walucie euro Grupa Energa posiada zaciągnięte zobowiązanie finansowe wynikające z emisji euroobligacji oparte o stały kupon. Stosowana w zakresie ryzyka stopy procentowej polityka przewiduje ograniczanie ryzyka wahań stóp procentowych poprzez utrzymywanie części zadłużenia oprocentowanego stałą stopą procentową. W ramach tych założeń w II kwartale 2014 roku zawarto 2-letnie transakcje IRS zabezpieczające ryzyko zmiany stóp procentowych WIBOR. 3M, o które oparte są zobowiązania dłużne wyrażone w zł.
W związku z wdrożeniem rachunkowości zabezpieczeń Grupa Energa identyfikuje również ryzyko stopy procentowej związane z zawartymi transakcjami zabezpieczającymi CCIRS i IRS, nie wpływającą na wynik finansowy Grupy.
Ponadto poziom stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na WACC podawany przez Prezesa URE do kalkulacji zwrotu z WRA wliczonego w taryfę ENERGA-OPERATOR SA.
-
Ryzyko walutowe +
W obszarze finansowym ryzyko walutowe związane jest przede wszystkim z zaciąganiem i obsługą przez Grupę ENERGA zobowiązań dłużnych w walutach obcych w ramach ustanowionego Programu emisji euroobligacji EMTN. Dodatkowo, wybrane podmioty z Grupy ENERGA posiadają nadwyżki walutowe, wynikające czy to z prowadzonej działalności operacyjnej, czy inwestycyjnej. Grupa ENERGA monitoruje ryzyko walutowe i zarządza nim przede wszystkim poprzez zawarte transakcje zabezpieczające CCIRS i wdrożoną rachunkowość zabezpieczeń.
-
Ryzyko kredytowe +
Ryzyko kredytowe jest związane z potencjalną trwałą lub czasową niewypłacalnością kontrahenta. Powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko równa jest wartości bilansowej nabytych instrumentów.
Celem minimalizacji ryzyka kredytowego prowadzony jest cykliczny monitoring ratingów instytucji finansowych, z którymi współpracuje Grupa Energa. Z ryzykiem kredytowym mamy również do czynienia w przypadku środków zaangażowanych w jednostki uczestnictwa dedykowanego Grupie Energa funduszu Energa Trading SFIO. Zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną fundusz inwestuje środki w aktywa, jakimi są bony i obligacje skarbowe oraz komercyjne instrumenty dłużne. Ryzyko kredytowe związane z inwestycjami w bony i obligacje skarbowe jest odniesione do ryzyka wypłacalności Skarbu Państwa. Ryzyko kredytowe związane z inwestycjami w komercyjne instrumenty dłużne jest mitygowane poprzez odpowiednio określoną politykę inwestycyjną funduszu.
-
Ryzyko związane z płynnością +
Ryzyko utraty płynności finansowej związane jest z możliwością utraty zdolności do terminowej obsługi bieżących zobowiązań lub utratą potencjalnych korzyści wynikających z nadpłynności.
Spółki Grupy Energa monitorują ryzyko utraty płynności przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania.
Grupa Energa w celu efektywnego zarządzania płynnością spółek Grupy wykorzystywała mechanizm emisji krótkoterminowych obligacji, których propozycja nabycia była kierowana przez emitenta – spółkę Grupy wyłącznie do pozostałych spółek. Z początkiem stycznia 2016 roku Grupa ENERGA wdrożyła usługę cash poolingu rzeczywistego bezzwrotnego, która przejmie funkcje związane z emisją obligacji krótkoterminowych, a dodatkowo zmaksymalizuje możliwość wykorzystania nadwyżek pieniężnych Grupy do finansowania bieżącej działalności poszczególnych jej spółek.
Dodatkowo, Energa zawarła z kilkoma instytucjami finansowymi umowy kredytowe, które stanowią potencjalne źródło środków do natychmiastowego wykorzystania. W razie konieczności wykorzystania nadwyżek środków pieniężnych, powołany do życia fundusz Energa Trading SFIO umożliwia umarzanie jednostek w każdym momencie i pozwala zachować nieograniczony i szybki dostęp do ulokowanych w nim środków.